29.10.2018

Джойстик / Joystick

Джойстик / Joystick – Дума на деня – EVS Translations
Джойстик / Joystick – Дума на деня – EVS Translations

Ако тръгнем от настоящата конзола Xbox One X от 2017 г. и конзолата от 2016 PlayStation 4 Pro и се върнем назад до първата търговска игрова конзола Magnavox Odyssey от 1972 г., ще ни бъде трудно да си представим видео игрите без днешната дума, но терминът означава много повече от електронно забавление. Думата е използвана от смелчаците на най-голяма надморска височина, има най-основно, утилитарно приложение и измерва дълбините на най-тежките ни душевни състояния.

Без значение дали се изписва слято или с тире, нашата дума е получено при съчетаването на думата joy, идваща от старофренската joie, със значение на чувство на удоволствие и радост и stick (пръчка или колче) и произлиза от староанглийската дума sticca, която пък от своя страна произлиза от протогерманската stikkon-. В съчетания си вариант тази „пръчка,предизвикваща чувство на удоволствие и радост“ е документирана за пръв път на 9 април 1910 г. в дневника на пионера в авиацията Робърт Лорейн, където той пише: „За да не заяде неочаквано във въздуха, централният лост ‒ иначе казано cloche [френска дума за камбана, защото наподобява по форма основата на кормилна колона], или joy-stick (джойстик) е добре закрепен в предна позиция.“ По същество използването на кормилния механизъм (joy-stick) се сравнява с удоволствието / тръпката при летене по същия начин както думата joy-ride (използвана за пръв път през 1909 г.) означава удоволствието и забавлението по време на пътуване.

През първите няколко десетилетия използването на този термин е строго ограничено в рамките на въздухоплаването и се използва за обозначаване на централната кормилна колона, както може да се види в творбата „Оратори“ (1932) на поета модернист Уистън Хю Одън, където в „Дневника на летеца“ той споменава следното: „Джойстик (Joystick) ‒ ос на управлението, която реагира на натиск и предоставя захват за ръкавицата.“

Много скоро обаче терминът започва да се използва в обобщен смисъл и да има разнообразни приложения. Това започва през 1936 г., когато списание American Speech споменава нова и донякъде злокобна употреба за нашата дума въз основа на външна прилика: „Joy stick, лула за опиум. “

За щастие джойстикът бързо излиза от блатото на това негативно значение и си възвръща предишния смисъл, свързан с управление и посока, но, както можем да видим през 1948 г. в речника на Ерик Партридж Dictionary of Forces’ Slang: 1939-1945 (Речник на жаргона на военната авиация), терминът вече преминава от военновъздушните сили към наземните сили: „Джойстиците, двата лоста, с които се контролира управлението на танковете и някои други проследявани превозни средства.“

С отдалечаването на света от Втората световна война и настъпването на атомната епоха, джойстиците излизат извън традиционното си приложение в армията и авиацията и започват да се прилагат в цивилния живот ‒ в технологиите и индустрията.

Това може да се види в компилация от доклади на Арнолд Тастин от 1952 г. от Конференциите на университета на Кранфилд, озаглавени Automatic and Manual Control (Автоматично и ръчно управление), където пише следното: „Двете ръце държаха джойстик приблизително на височината на лакътя, който можеше да се завърта или да променя посоката си около универсален съединител, за да управлява вертикалното и хоризонтално движение“.

И макар тази употреба на думата да е много важна – в много военни и цивилни пилотски кабини все още има джойстик (или в центъра, или отстрани) – няма съмнение, че думата получи най-широкото си приложение благодарение на видео игрите. Използвана е за първи път в тази област от Ралф Баер, който създава първия джойстик през 1967 година. Джойстикът е най-лесният начин да се управлява както хоризонталната, така и вертикалната позиция на точка на екрана, но първата употреба на този джойстик във видео игра трябва да почака до пускането в продажба на аркадната игра Missile през 1969 година. Само десетилетие след това светът става свидетел на революция, която ще доведе до създаването на домашния компютър и конзолите за видео игри, като всичко това достига своя апогей в добре познатия цитат от Personal Computer World през 1985 г.: „Играта се управлява с джойстик и има три нива на умения.“