07.03.2018

Неутралитет / Neutrality

Неутралитет / Neutrality – Дума на деня – EVS Translations
Неутралитет / Neutrality – Дума на деня – EVS Translations

Главно Швейцария, понякога Швеция, веднъж Кентъки в началото на Гражданската война в САЩ, а сега интернет: това са нещата, за които най-често се сещаме, когато стане въпрос за днешната дума. За съжаление, за мнозина неутралитетът е като изкуството – хората не могат да го определят точно, но твърдят, че го познават, когато го видят. Какво е неутралитет и какво означава в действителност?

Думата неутралитет произлиза от средно-френската дума neutralite или от средновековната латинска дума neutralitatem, като и двете водят началото си от латинския корен на думата за „неутрален“ – neutralis. При първото си появяване в английския език със значението „истинско средно положение“ (незаемащ една конкретна страна или друга), думата се използва първоначално от Джон Капгрейв около 1475 г. в неговата творба The Life of St. Katherine (Животът на Св. Катрин), като пише: „Неутралитетът, на който се осланяше сред множеството, а не на Господ, на когото се изповядвате самостоятелно? Между тях няма натуралност.“

Не много след въвеждането й думата започва да се използва по по-практичен начин със значението, че конкретно лице е взело решение да се счита за неутрално, както Уилям Какстън посочва през 80-те години на 15 век в своята творба The Chronicles of England (Хрониките на Англия): „Тройното управление в църквата, а именно на Южени, на съвета и на неутралитета.“

Накрая определението, с което повечето свързват понятието – това определение за неутралитета, означаващо безпристрастност или липса на виждания за вземане на решение, се появява в началото на 16 век, като основната употреба произтича от превод на творбата на Жироламо Франки де Конестагио The Historie of the Uniting of the Kingdom of Portugall to the crowne of Castill (История на обединяването на Кралство Португалия с Кралство Кастилия и Леон) (1600 г.): „Тези читатели, които могат да отсъдят истината за историята и неутралитета на писателя.“

С наскорошното отменяне на правилата за така наречения мрежов неутралитет в Съединените американски щати именно точно това последно определение притеснява повечето хора. Въпреки че на практика всички страни смятат, че интернет трябва да е свободно и неутрално място, където всички идеи се обменят свободно и са достъпни, малко хора изглежда могат да постигнат съгласие относно най-добрия начин за постигане на този резултат особено след като пристрастните страни се опитват да повлияят и да внесат безпорядък по темата. Едната страна се опитва да обвини доставчиците на интернет услуги (ISP), като смята, че ограничителните разпоредби и държавният надзор ще решат проблема, без да признава потенциала за повишени разходи и намалена конкуренция. И обратното, другата страна обвинява организации като фирми за уеб хостинг и социални медии, които преди са участвали в мащабни опити за ограничаване на свободата на словото. Но това поставя под съмнение ограниченията на свободата на словото на корпоративни спрямо физически лица – друг деликатен въпрос. Предвид това този проблем е малко вероятно да бъде разрешен скоро и дори тогава много хора все още няма да са удовлетворени от резултата, но подобно на самата дума отговорът на мрежовия неутралитет вероятно ще е там, където винаги е бил истинският неутралитет – някъде по средата.