21.05.2020

Визуално търсене

Визуално търсене / Visual Search – Дума на деня – EVS Translations
Визуално търсене / Visual Search – Дума на деня – EVS Translations

Има много сериозна причина, поради която праисторическите рисунки в пещерата Ласко нямат надписи – освен факта, че са направени около 11 000 години преди първите системи за писане, те са много очевидно напомняне, че ние, човеците, сме визуални същества. И докато можем веднага да възприемем и разпознаем визуалните изображения, четенето, разпознаването и разбирането на написан или напечатан текст обикновено отнема значително повече време. Доста дълго тази истина не беше валидна за интернет; въпреки това, през последното десетилетие напредъкът в качеството на камерата на компютъра, мобилната свързаност, мощността на процесора и машинното обучение промениха начина, по който можем да използваме интернет, за да отговори по-добре на нашите визуални нужди. Да виждаш означава да вярваш, така че нека разгледаме днешния израз visual search (визуално търсене).

Терминът visual search означава използване на изображения за търсене на свързани резултати чрез търсачка – подобно на ключови думи, само че визуални. Ако го разчленим на съставните му части, ще установим, че думата visual идва от латинската videre, със значение „виждам“ и се е появила за пръв път в английския език през 1603 г. благодарение на превода от Филемон Холанд на сборника с философско-публицистични творби на Плутарх „Моралии“: „И както слънцето разпалва и задвижва визуалната мощ и добродетел на сетивата“, докато думата search, която в случая е съкратена форма от search engine (търсачка), идва от старофренската cerchier и се е появила за пръв път в брой от 1984 г. на списание American Libraries Magazine: „Забележете тенденцията към асоциативни хардуерни търсачки, например GESCAN 2, компютър на General Electric, създаден специално за търсене, а не за общи цели.“

Първото споменаване на термина (което може да бъде открито до този момент) е в доклад на професора по компютърни науки Кристиан Шулте, представен през 1997 г. на Международната конференция за принципите и практиките при програмиране на ограничения, озаглавен „Програмиране на ограничителни механизми за логически изводи“: „Като използва изчислителни пространства, документът обхваща няколко инструмента за логически изводи, вариращи от стандартни стратегии за търсене до нови техники за програмиране с ограничения, включително ограничено търсене на несъответствия, визуално търсене и насищане.“

За разлика от традиционното търсене на изображения, което включва текстово търсене, визуалното търсене се основава единствено на изображенията. С други думи, за разлика от използването на мета данни, за да се дефинира какво представлява изображението, визуалното търсене се основава на идеята чрез машинно обучение компютрите да бъдат обучени визуално да разбират какво „виждат“. Щом компютърът започне да „разбира“ както какво „вижда“, така и контекста, в който „вижда“, чрез обучителни масиви, мащабиране и препратки, след това може да започне да разбира и къде и как да използва най-добре изображенията.

Въпреки че едва започваме да осъзнаваме големите възможности на визуалното търсене, някои компании вече направиха значителни крачки в тази област. Не е изненадващо, че начело е Google (Google Lens, който стартира през 2017 г.), прилагайки технологията в приложенията Photos, Google Search и Google Assistant, като дава възможност на потребителите да класифицират снимки, да получават информация и отзиви за определено място от обикновена снимка и да превеждат текст от обекти върху снимки в реално време. Социалният сайт Pinterest, който може да се похвали с 600 милиона визуални търсения месечно, дава възможност на марките да таргетират над 5 000 категории чрез визуално търсене и очаква 1 млрд. долара приходи от реклами от визуално търсене през тази година. И накрая, за всеки, който пазарува в Amazon, появата на пазара на такива смарт продукти като Echo Show и Spot, възможността за визуално търсене на продукти от Snapchat и Instagram и за пазаруване в приложението чрез функцията Camera Search, всичко това е доказателство за значителни инвестиции във визуалното търсене.

Когато става дума за визуалното търсене, нека цитираме една твърде често употребявана фраза: „Видях бъдещето и то е сега.“