18.11.2015

Трус / Quake – Дума на деня

Ако никога не сте преживявали земетресение, то преминава горе долу така: седите в тиха стая, изведнъж чувате как стените започват да пукат… и това е предвестник на земетресение. Стените започват да скърцат, всичко около вас започва да потраква, гърлото започва да ви стяга и вие се питате: Голямо ли е това земетресение? Трябва ли да бягам? Разбира се, бягството е най-лошото нещо, което можете да предприемете. През 2009 г. един местен репортер в Токио разказа историята на мъж, който в момента, в който усетил земетресение, хукнал навън и попаднал под гумите на идваща насреща кола. Земетресенията повече нямало да го тревожат и на хората било напомнено колко е важно да не се паникьосват, когато усетят земетресение.

По време на земетресението в регион Тохоку в Япония през 2011 г. жителите на Токио започнаха да се крият под бюрата си. Новинарите в електронните медии този път прочетоха новината с ярки жълти предпазни каски на главите. Да му стане жал на човек, че трябва да си вършат работата, докато всички останали търсят къде да се скрият. Небостъргачите в центъра на града в района Шинжуку показаха най-добрите страни на японския строителен гений, докато се люлееха зловещо наляво и надясно, а подът в супермаркетите беше залят от съдържанието на счупени бутилки с вино. През следващите дни всички бяха залепени за новинарските канали: бяха излъчвани предупреждения преди всеки трус и ден след ден се повтаряше следната препоръка: скрийте се, където е възможно, и стойте там. Докато други градове в по-малко развити страни щяха да бъдат в руини, токийските сгради останаха здраво стъпили на земята, имаше малко поражения и само една жертва. Независимо от репортажите на Би Би Си, в които се съобщаваше, че „градът е на ръба на паниката, жителите на Токио запазиха самообладание, но наблюдаваха новините с ужас, когато цунами връхлетя и разруши обширни райони и предизвика авария и хаос в атомната електроцентрала „Фукушима“…

Изглежда понякога има и други неща освен подземните разломни линии, които причиняват земетресения и думата придобива съвсем различно значение…

Думата quake произлиза от староанглийския глагол cwacian (староанглийският е бил използван до средата на 12 век), и е означавал „треперя, разклащам се“ в резултат на външен или вътрешен импулс или естествена нестабилност. Думата quake като съществително се появява в контекста на земетресение за първи път в ръкопис, написан някъде около 1325 г. (включен в публикация от 1911 г. в немското списание Archiv für das Studium der neueren Sprachen und Literaturen (Архив за изучаване на модерни езици и литература). В ръкописа думата earthquake е написана erþe quaque и едва през 1628 г. започва да се изписва по съвременния начин. Между другото, когато основателят на онова, което официално е било известно като Общество на приятелите или Религиозно общество на приятелите им казал „да треперят в името на Бога“, те последвали съвета му буквално и започнали да получават пристъпи, когато били „обладавани от Духа“. Тези хора станали известни като квакери.